27 Mart 2015 Cuma

VİZYONDA BU HAFTA

27 Mart haftasında 7 ayrı film sinema aşıklarını bekliyor. Komedi, animasyon ve korku ise bu haftanın öne çıkan türleri oluyor.GÜVERCİN UÇUVERDİ:
Selami Genli ve Onur Koçal'ın yönettiği Güvercin Uçuverdi, bu haftanın yerli komedi kotasından vizyona giriyor. Yetenek Sizsiniz yarışmasında kazandığı birincilikle ilgiyi üzerine çeken Atalay Demirci ise filmin başrolünü üstleniyor. Filmin çekimleri İstanbul'da gerçekleşirken, genellikle kentin münferit mekanlarında çekimler tamamlanmış.

Hayatı boyunca pilot olmak isteyen ancak şimdiye kadar otobüs şöförlüğü ile hayatına devam eden Yüksel Güvercin, görme engelli olan annesini dahi pilot olduğuna inandırmış ve bu yolda ilerlemeye başlamıştır. Güvercin'in tek hayali hem sevdiği kadına, Sema'sına kavuşabilmek, hem de hayatının anlamı olarak gördüğü pilotluk mertebesine erişebilmektir...

ŞEYTANIN KAPISINDA (At The Devil's Door):
Ağırlıklı olarak çektiği kısa filmler ile tanınan ve 2012 tarihli The Pact filmiyle sektörde kendinden söz ettiren Nicholas McCarth'in yeni çalışması Şeytanın Kapısında bu haftanın tek korku filmi. Yurt dışında genellikle olumlu eleştiriler alan yapımın senaryosu da McCarth imzasını taşıyor. Filmin başrollerinde ise Catalina Sandino Moreno ve Naya Rivera yer alıyor.

Hırslı emlakçı Leigh, lanetli olduğu söylenen bir evin satışı için uğraşmaktadır. Kadın satacağı evin kontrolü için mekana gittiğinde, eski ev sahiplerinin uzun süredir kayıp olduğunu öğrendiği kızları ile tanışır. Bu olayı kendi kardeşi Vera ile paylaşan kadın kısa bir süre sonra korkunç bir dehşetin kucağına düşer, Vera ise bu gizemin çözülmesi için kendisini karanlığın içine götürecek bir maceraya atılır.

EVİM (Home):
Haftanın animasyon ve komedi türündeki dikkat çeken yapımı Evim, yönetmenlik koltuğunda Karınca Z ile hatırlayacağımız Tim Johnson'ı taşıyor. Yönetmen, Evim adlı yapımla dördüncü kez uzun metrajlı bir işe imzasını atıyor. Yapımda Jennifer Lopez ve Rihanna, Tip ve Tucci adlı karakterlere seslerini vermişler.Kendi halkı tarafından kovulan ve peşindekilerden kurtulabilmek için Dünya'ya saklanan Of, bu gezegende güvende olacağını düşünür. Ancak yanlışlıkla yerini belli edince işler iyice sarpa sarar, Of karşılaştığı genç bir kız olan Lüle'den yardım ister. İki arkadaş dünyayı dolaşacak ve şaşırtıcı bir serüvenin içerisinde birbirinden heyecan verici tecrübeler yaşayacaklardır. DANNY COLLINS:

Bolt ve Çılgın Aptal Aşk gibi yapımların senaristliğini üstlenen Dan Fogelman'ın ilk uzun metraj yönetmenlik denemesi olan Danny Collins, yönetmenin bir kaç yıl önce duyduğu enteresan bir öyküden uyarlanmış. Filmin başrollerinde usta aktör Al Pacino ve Annette Bening yer alırken, komedi ve dram türündeki yapım hikayesi ile benzerlerinden ayrılmayı başarıyor.


70'lerin popüler ve yetenekli rock yıldızı Danny, çılgın bir hayat yaşamış, eline geçen tüm olanakları sonuna dek kullanmış ve o parıltılı günleri de ardında bırakmıştır. Menajeri John Lennon tarafından kendisine tam tamına 40 yıl önce yazılmış olan bir mektup eline ulaştığında ise, son kez beste yapmaya ve geçmişinde yapmaya fırsat bulamadığı ya da pişmanlık duyduğu şeyleri telafi etmeye karar verir.GERONIMO:

Yönetmen Tony Gatlif'in kendi hayatından izler taşıya ve otobiyografik bir takım öğelere yer veren Geronimo, Gatlif'in filmlerinde alışık olduğumuzun aksine ağırlıklı olarak Güney Fransa'da çekilmiş. Ülkemizde ilk olarak Adana Altın Koza Film Festivali'nde gösterilen yapım, 2014 Filmekimi programında yer aldı, Cannes Film Festivali Resmi Seçkisi bünyesinde seyircisi ile buluştu.Fransa'nın güneyinde, St. Pierre mahallesinde yaşayan ve sosyal eğitmenlik görevi üstlenen Geronimo, bir Ağustos günü gençler arasında patlak veren bir kavganın ortasına düşer ve ortamı yatıştırmaya çalışır. Türk kökenli Nil ise Çingene bir sevgilisi olan ancak bir başka adamla zorla evlendirilmek istenen bir kadındır. Sevgilisine sığınıp evlenmek isteyen Nil'in başına geleceklere karşı savunma hattını kurmak Geronimo'ya düşecektir.BİZİM HİKAYE:

Yönetmenliğini televizyon ve sinema dünyasında pek çok yapımın görüntü yönetmenliğini üstelenen ve Lale Devri gibi dizilerde yönetmenlik görevi yapan Yasin Uslu'nun yaptığı Bizim Hikaye, bu haftanın dikkat çekenleri arasında yer alıyor. Filmin başrollerinde Cansel Elcin ve Haluk Piyes rol alırken, filmin çekimleri Sinop, Trabzon ve İstanbul gibi şehirlerde gerçekleşmiş.

Ailesi, yuvası, geleceği elinden alınmış bir adam ve hayata karşı tek başına savaşmak zorunda kalan, çocukları ile bir başına yaşayan bir kadının öyküsünü anlatan film aynı zamanda yarınlardan bugünlere kadar gelmeyi başarabilmiş bir aşk hikayesi. 1980 darbesinde gururu, itibarı zedelenen, inancı ve düşüncesi ne olursa olsun haksız yere hüküm giyen insanların hikayesi. 

İÇİMDEKİ İNSAN:
İrfan Yalçın'ın meşhur romanı Fareyi Öldürmek'ten yola çıkılarak senaryolaştırılan film, yönetmen Aydın Sayman tarafından kameraya alınmış. Almanya'nın tanınmış Türk asıllı oyuncularından olan aktör Vedat Erincin'in rol için Türkiye'ye geldiği proje için insan boyutlarında 3 adet fare maskı üretilmiş. Erincin'e filmde Suavi Eren ve Füsun Demirel eşlik ediyor.


Babasından kalan bahçeyi satarak yeniden İstanbul'a dönem isteyen Nuri, eski dostu Sabri ile karşılaşır. Sabri bir süre sonra geçirdiği bir kriz ile şefinin kafasını parçalar ve hapse girer. Nuri aradan geçen kısa bir zamanın ardından arkadaşının hapishanede intihar ettiğini öğrenir. Şimdi hedefi bu cinayet ve intiharın gerçek sebebini bulmaktır.