7 Ocak 2013 Pazartesi

Vet. Teknikeri Jale Üntürk'ten 'IRK MENSUBU KÖPEK SATINALMAK MI? SOKAK KÖPEĞİ SAHİPLENMEK Mİ?' adlı makalesi


Facebook'tan ulaşabilirsiniz... facebook/UğrKöpekEğitimDanışmanıkMerkezi
Veterinerlik üzerine kendisine sorabileceğiniz sorular için kişisel facebook hesabı:  facebook/jaleüntürk
Öncelikle konuya hakim olmanız açısından ‘Sokak Köpeklerinin Becerileri’ başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederim.
Analitik zekasını az da olsa kullanabilen, gözlemleme yeteneğine sahip bir kişi sokak köpekleri ile yasadışı üretim yapan çiftlik ya da insanlardan satın alınan köpeklerin farkını çok kolay anlayabilir. Bu konu, üzerine bir kitap yazılabilecek kadar uzundur. Bu yazımda önemli kısımlara değineceğim;
Öncelikle yasadışı üretim yapan çiftliklere ve bu çiftliklerden petshoplara satılıp, camlar, kafesler ardına hapsedilen köpeklerin özelliklerine bir bakalım;
Hiç böyle çalışan, adını da utanmadan köpek çiftliği koymuş bir yer gördünüz mü?
Ben maalesef gördüm hatta kısa bir süre çalışmış bulundum. Maalesef dedim ama yasadışı üretim hakkında o kadar çok bilgi sahibi oldum ki… yazmakta olduğum kitabımda daha ayrıntılı bilgilere de yer veriyorum.
Bazı insanlar gerçekten vicdansız ve kötüdür. Yaptıkları kötülükten verdikleri zarardan mutluluk duyarlar. Bu tür insanlar melek yüzlü görülür ve kolay para kazanmayı adet edinmişlerdir. Hiçbir çaba sarfetmeden ordan burdan artık yemek alıp, altını bile temizlemedikleri birkaç köpeğin önüne koyar, o köpekleri çiftleştirir, yavru sahibi olur ve her yavruyu bir an önce ellerinden çıkarmak için her yolu denerler, yavruların tanesi ortalama 500tl den satılsa 6 yavru olduğunu düşünürsek 3000tl çok iyi bir kazançtır ve bu yavrular satıldıktan sonra –zaten hiçbir maddi yada manevi gider yoktur- anne babaların yanına yeni damızlık köpekler alınır, yeni yavrular doğar, bu döngü böyle sürer gider çünkü insanlar ucuz diye bu yasadışı üretim çiftliğinin yavrularını satın alır.
Bir çiftliğin yasadışı olup olmadığını nasıl anlarım?
1- Bir çiftliğin yasadışı olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Yaşadığınız şehirdeki Tarım İl Müdürlüğüne kaydı olup olmadığını sorabilirsiniz.
2- Hijyenik koşulların uygun olup, olmadığını kontrol edebilirsiniz.
3-Yavruların anne babasını yavrulardan uzak bir yerde değil, yavruların annesinin altında olduğu anda görmek isteyebilirsiniz.
4- 8 haftalıktan daha küçük bir yavruyu satmaya çalışıyorlarsa, orada bir problem vardır, çünkü bilinçli üreticiler anne ile yavruların mutlaka en az 8 haftaya kadar aynı ortamda beraber yaşamaları gerektiğini bilir. Anne, yavruları bir çok konuda eğitir ve sosyalleşmenin ilk günleri, bu değerli zamanlardır.
5-Çiftlikteki bulunması zorunlu olan veteriner hekim ile görüşmek isteyebilirsiniz.
6- Ruhsat, ev ve süs hayvanları yetiştiricisi belgesini görmek isteyebilirsiniz.
7- Eğer Petshop gibi bir yerden almak üzere hareket ediyorsanız hemen vazgeçin. Hangi çiftlikle çalıştığını, anne babayı görmek istediğinizi söylediğinizde muhtemelen tepki göreceksiniz.
Daha yazılabilecek çok madde var ama görünüş ve yetkili kişilerle görüşme ilk etapta size bu yerin güvenilir olup, olmadığı hakkında bilgi verecektir.
Yasadışı üretim yapan bir yerden köpek satınalırsam nelerle karşılaşırım?
1- Yavru piyasa fiyatının altında satıldığından şanslı bir gününüzde olduğunuzu düşünebilirsiniz. Maaleshef öyle değildir. Hele bir de ailenizde bebek yada çocuk varsa tehlike içindesiniz demektir. Bazı virüsler sizi yada ailenizi hasta edebilir.
2-Yavru herhangi bir kalıtsal hastalıkla size gelmiş olabilir, yetişkin çağında ondan doğacak olan yavrular da bu kalıtsal hastalıktan etkileneceklerdir.
3-Annesinden erken ayrıldığı için birçok kuralı öğrenememiştir, Sosyalleşme zamanı geçtiğinden agresif bir köpek olması muhtemeldir,
4-Herhangi bir ırka mensup yavrudur(görünüş, fiziksel yapı itibarı ile) fakat anne baba sürekli bağlı olduklarından hareket kabiliyetleri kısıtlandığından, baskın içgüdüleri yok olmuş köpeklerdir. Dolayısı ile yavrudan beklediğiniz çalışma azmi ve başarısı olmayacaktır,
5- Bağışıklık sistemi oluşmamış ve hertür hastalığa açık bir köpek olacaktır, muhtemelen anne baba da aşısızdır –Veteriner Hekim masrafları bu tür kaçakçılar için maddi kayıp demek, onların tek amacı çok fazla sayıda yavru sahibi olup para kazanmaktır-
6-Eğer bir alan koruma köpeği satınalmak istiyorsanız, yasadışı üretim yapan bu çiftliklerin birinden satınaldıysanız üzgünüm ama yavru büyüdüğünde bu görevi gerçekleştiremeyecektir. Çünkü o sadece doğum sırasında bulunduğu zincirden çıkartılıp, doğum yapması için hijyenik olmayan bir kapalı alana götürülen, yavrular 21 günlük olduktan sonra eski zincirine geri dönen annenin yavrusudur. Bu köpek hayatı boyunca böyle yaşar. Doğuramayacak yaşa geldiğinde biraz insaflı bir insanın yanındaysa sahiplendirilir, değilse….?
7- Bu sıralar en çok sorulan soru ‘köpeğim çok korkak ne yapabilirim?’ keşke köpeğin bebekliğine, anne babanın yaşadığı alana geri dönebilsek demek geliyor içimden… bir canlı neden korkar?
Canı yandığı için, acı çektiği için değil mi? Bu durumda ya kaçacak yada savaşacaktır fakat çoğu kaçmayı, eğer bir aile tarafından satınalındıysa korkup saklanmayı, bulunduğu yerden çıkmamayı tercih edecektir.
Keşke elimde bir değnek olsa da yasadışı üretim yapan ve aracılık eden, gözyuman, bu yavrulardan alıp da Petshoplarında satan yetkilileri kafese kapatıp, senelerce olduğu yere tuvaletini yapmanın, artık kokmuş yemek yemenin, dövülüp, doğurmaya zorlamanın nasıl olduğunu anlatabilsem.
Tek başımıza yapamayız ama bu tür yerlerden yavru satınalmamakla başlayabiliriz. Bu sizin ve size gelecek yavrunun geleceği için çok önemli, bu tür yerlerden yavru satınalırsanız; aldığınız yavru köpeğin yerine yeni yavrular, yetişkin köpeklerin yanına da yeni damızlıklar konulmasına yol yol açarsınız… GENEL OLARAK MERHAMET SAHİBİ TOPLUM OLDUĞUMUZDAN VİCDANINIZA KALMIŞ BU SEÇİMİ YAPMADAN ÖNCE ARKANIZDA BIRAKACAĞINIZ KÖPEK ENKAZLARINI, YENİ DAMIZLIK ZAVALLI KÖPEKLERİ, HASTALIKLI YAVRULARI, CEBİNİ PARAYLA DOLDURACAĞINIZ BENCİL İNSANLARI VE SOKAKTAKİ BİR CANLIYA YENİ, MUTLU BİR YAŞAMIN KAPISINI AÇARAK KAZANACAKLARINIZI TEKRAR TEKRAR DÜŞÜNÜP, HAREKET ETMENİZİ ÖNERİRİM.
TAKDİR SİZİN…
Jale ÜNTÜRK
Veteriner Sağlık Teknikeri
Pozitif Köpek Eğitmeni
www.citirkopek.com