3 Mayıs 2016 Salı

ALBÜM ELEŞTİRİ: AYNUR AYDIN - EMANET BEDEN
Beklenen gün geldi çattı. İlk albümü ''12 Çeşit La La / 12 Ways To La La'' ile 2012 yılında müzik piyasasından bomba etkisi yaratan ve beni yeniden Türkçe müziği dinlememi sağlayan Aynur Aydın büyük çıkış yapmıştı. Albümden sonra ''Life Goes On'' isimli bir single yayınlayan Aynur'un albüm çıkarması için herkes sabırsızlanıyordu. Yaklşık bir sene sonra yeni albümünde yer alacağı söylenen ''Günah Sevap'' isimli bir single çıkardı ve yeni albüm beklentilerimiz iyice yükseldi derken albümün isminin ''Emanet Beden'' olduğunu öğrendik. 1. Gossip Time Yıl Sonu Ödülleri'nde ''Günah Sevap'' single'ı ile üç ödül kazanan Aynur yaklaşık 6-7 ay sonra albümden bir şarkıyı daha single yaptı ve albümün çıkışına az bir zaman kaldığını söyledi. O single ise yine bomba etkisi yaratan ''Bi' Dakika''ydı. Fazla bekletmeden 28 Nisan Perşembe günü ilk olaran iTunes üzerinde yayınladı. Albüm Türkiye iTunes'te zirveyi gördü ve olumlu eleştiriler aldı ve şimdi o eleştirilerden birini okumak üzeresiniz.

EMANET BEDEN (5/5)
Albümün ilk şarkısı ile Dünya'ya gelişimizi, doğumumuzdan başlayıp sorgulatan ve her insanın dünyada tek bir amacı olduğu anlatıyor. Aynur'un bu şarkısında sözler Günay Çoban'ın kaleminden çıkma müzik ise Aynur Aydın ve Moh Denebi imzası taşıyor.

DİĞER YARIN (5/5)
Aynur'un önceki albümünün aksine bu albümün açılışındaki şarkılar daha yavaş kaçıyor fakat albümün açık ara en iyilerinden biri de bu şarkı. Sözler saf aşk kokuyor, müzik desen başlı başına bir olay. Bu şarkı için Murat Güneş, Patty Dalton ve Moh Denebi ile çalışmış ortaya da bu harika şarkı çıkmış.

Bİ' DAKİKA (5/5)
Bu şarkı da da Murat Güneş ve Moh Denebi ile çalışan Aynur, şarkıya çektiği klip ile de oldukça konuşuldu ve konuşulmaya devam ediyor. Aşkını oldukça samimi bir şekilde itiraf edip açık açık ''ya benimsin ya da kara toprağın'' göndermesi gözümden kaçmadı.

ÇOK TATLI (4/5)
Kaçan kovalanır demiş ve peşinden koşup o ballı dudağından öpmek isteyen bir Aynur ile karşılaştığımız şarkıda Günay Çoban ve Moh Denebi ile çalışmış.

NİNNİ FEAT. BELÇİM BİLGİN (4/5)
Bu şarkı da Aynur'a çok sevdiği, hayranı olduğu ve Aynur ile benzeşen Belçim Bilgin vokalde yer alıyor. Bana göre bu şarkının albümün kapanışını yapması daha doğru olurdu ama artık bir ninnimiz oldu.

GERİ DÖN (5/5)
Bu şarkıyı her dinlediğimde bana yine bir Aynur Aydın şarkısı olan ''N'olur Gitme''yi hatırlatıyor fakat iki şarkı arasında hiç benzerlik yok. Her iki şarkı da da muhteşem bir vokal performansı çıkaran Aynur'un ''Geri Dön''de bahsettiği gibi kibirli oluşundan dolayı terk edilen birini sesiyle canlandırması bile büyük bir alkışı hak ediyor.

DAMLA DAMLA (5/5)
Geldik albümün en büyük favori şarkısına, fanların en çok beğendiği şarkılardan biri de bu. Sözü Ahmet Kurtis'e, müziği Bertan Asllani'ye düzenlemesi de Erhan Bayrak imzası taşıyor. Her noktası dolu olan şarkı için bir klip çekilir mi bilinmez ama Aynur klip seçimlerinde hiç ıskalamadı hep isabet etti. Bakalım bu sefer ne olacak?

ANLATMA BANA (5/5)
Ömrünün sonuna kadar birlikte olmak istediği kişi ile yollarının ayrılması ve o kişi ile karşılaştığında ondan sonraki hayatını anlatması üzmesini konu alıyor. Bu şarkı ve sözler bana geçenlerde bir çok kez izlediğim ''Bana Mastika'yı Çalsana'' isimli tiyatro oyununu hatırlattı. Orada da daha çocuklukta tanışıp birbirlerine aşık olan Hüsnü Yusuf ve Yeşim'in yıllar sonra bir mekanda karşılaştığında birbirlerine hayatlarını kısa bir şekilde anlatması bu şarkıyı benim için daha da duygusallaştı. Habil Ceyhan'ın söz ve müziğini yaptığı, Mustafa Ceceli'nin düzenlediği bu eser de bir klibi hak ediyor doğrusu.

GÜNAH SEVAP (5/5)
Bu şarkı için pek bir yorum yapılamaz ne de olsa kalitesi ve başarısı gözler önüne sereli çok oldu. son olarak 2015 yılının en iyilerinin belirlendiği 1. Gossip Time. Yıl Sonu Ödülleri'nde Aynur Aydın'a üç ödül kazandıran şarkı gerek klip, gerek müzik, gerekse söz ve tabii ki de Aynur'un mükemmel vokali ile kusursuz bir eser olduğunu kanıtlıyor.

YASAK AŞK (5/5)
Geldik albümün kapanışına yasak bir aşk benzetmesi ile yapan Aynur'un özellikle müziği ile Türkiye'ye yeni soluklar getirdiği kulaktan kaçmıyor.

Bİ' DAKİKA - İSKENDER PAYDAŞ VERSİYON (5/5)
Albüme şarkıyı direkt olarak bu versiyonu ile koyması belki de daha iyi olurdu. Orijinalinden daha güzel olduğu gözden kaçmaz bir gerçek ne de olsa.

ANLATMA BANA - MOH DENEBİ VERSİYON (4/5)
Orijinalinden pek farklı olmayan bu versiyonun albümde olmasa da olurdu.

ALBÜMÜ SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ.